Rozvláčně

Letošních novoročních novinek zdaleka není tolik, jako v jiných letech. Tentokrát dopadají především na mzdové účetnictví. Není jich moc, ale jsou důkladné a představují silný zásah do zaběhnutého administrativního systému. Netroufám si je rozebírat, jen ve stručnosti upozorňuji na ty nejpodstatnější.

Změněny byly oba základní daňové předpisy, zákon o daních z příjmů a zákon o DPH. Lehká novela zasáhla zákon o účetnictví a změny se promítly i do dvou skupin účetních standardů, pro podnikatele a pro finanční instituce.

K tradičním novoročním novinkám patří obojí stravné a nové průměrné ceny benzinu pro zaměstnance (pro rok 2009), nové částky "kilometrovného". Zatím nevyšel pokyn Ministerstva financí o průměrných cenách benzinu pro podnikatele (pro rok 2008). Měl by být zveřejněn 12.1.2008 na internetových stránkách ministerstva www.mfcr.cz

 

 

 

1. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů byl novelizován zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů
Účinnost  od 1.1. 2009 ( jediná změna jednoho čísla)
Tato velká reformní novela Topolánkovy vlády z října 2007 měla několikastupňovou účinost. Nyní, k 1.1. 2009, vstoupila v účinnost jediná kratičká změna, jednoprocentní snížení sazby daně z příjmů pro právnické osoby. Z dosavadních 21% klesla sazba daně na 20%. Je to součást dlouhodobější klesající tendence, kterou zmíněná novela v roce 2007 zavedla. Je potěšitelné, že tento víceletý postupný pokles zatím nebyl politicky zpochybněn a zůstává tak jednou z daňových jistot. Pro informaci uvádím průběh postupného snižování:

Právnické osoby

Rok

Sazba

2007

24%

2008

21%

2009

20%

2010

19%

 

 

2. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů byl novelizován zákonem č. 2/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Účinnost  od 1.1. 2009
Hned na Nový rok vyšla další novela základního daňového zákona. Se svými 95 novelizačními body se řadí k novelám vyšího kalibru. Jak je nedobrým zvykem, účinná je ode dne zveřejnění, za který je v nadpisu částky nepravdivě označen první den nového roku, tedy státní svátek.


Co lze použít pro rok 2008
Novela má nadprůměrně rozsáhlá přechodná ustanovení, v nichž je mimo jiné definováno, že některá ustanovení je nutno a některá lze použít už pro zdaňovací období roku 2008.
K zajímavým z nich patří drobná změna v ustanovení § 24 odst. 2 písmeno k) bod 3, které stanoví, kde vzít průměrné ceny pohonných hmot pro pracovní cesty OSVČ, které lze uplatnit jako daňově účinný výdaj. Doposud tyto ceny určovalo Ministerstvo financí ve Finančním zpravodaji a to vždy zpětně pro uplynulý rok. Novelizované ustanovení, které lze použít už pro rok 2008 stanoví, že lze použít ceny stanovené pro pracovní cesty zaměstnanců. Konečně budeme v daních mít jen jedny průměrné ceny pohonných hmot. Že to ale trvalo! Pro rok 2008 lze tedy vybrat ze dvou průměrných cen, ze zaměstnaneckých (vyhláška 357/2007 Sb.) nebo z cen pro podnikatele, které letos naposledy zveřejní Ministerstvo financí, podle posledních informací to učiní 12.1.2008 na svých internetových stránkách.
Drobné upřesnění doznalo ustanovení § 24 odst. 4) o daňových podmínkách pro fyzické osoby při zkrácené době finančního leasingu a definice základního stáda (§ 26 odst. 2 písmeno e)). Obě ustanovení lze rovněž použít pro zdaňovací období, které započalo v roce 2008.

Změny z této novely, které se podle přechodných ustanovení jednoznačně vztahují k roku 2008, jsme zabudovali do zákona o daních z příjmů ve znění k 31.12.2008. I přesto Vám však doporučuji přechodná ustanovení pečlivě prostudovat.


Co platí pro rok 2009
K zaměstnaneckým příjmům osvobozeným od daně patří částky vynaložené zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnanců (§ 6 odst. 9 písmeno a)). Dosavadní formulace byla celkem volná a mohlo se do ní vejít ledacos. Novela tuto věc důkladně upřesnila odkazem na prohlubování kvalifikace podle zákoníku práce:

Prohlubováním kvalifikace se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování. (zákoník práce § 230).

Stejná podmínka platí nyní i pro daňově účinné náklady zaměstnavatele vynaložené na odborný rozvoj zaměstnanců a na provoz vlastního vzdělávacího zařízení (§ 24 odst. 2 písmeno j) bod 3).

Kategorie superhrubé mzdy, kdy je základ daně zvýšen o pojistné placené zaměstnavatelem, se vztahuje i na příjmy podléhající srážkové dani podle § 36. Stanoví to nově vložené ustanovení § 6 odst. 15.
U daňově odčitatelných darů (§ 15 odst. 1 a § 20 odst. 8) ) došlo k zajímavému rozšíření. Příjemcem daru nyní mohou být také fyzické či právnické osoby se sídlem v Evropské unii, v Norsku nebo na Islandu. Podmínkou je splnění místních daňově darovacích požadavků na straně příjemce daru, pokud jsou místním daňovým předpisem definovány. Pokud ne, pak platí podmínky dané naším daňovým právem (zákon o daních z příjmů § 15 odst. 1 a § 20 odst. 8 ).
Úroky z úvěrů a půjček jsou z valné části daňově neúčinným nákladem. Složité a podrobné podmínky, co ještě je a co už není daňově uznatelné definuje ustanovení § 25 odst. 1 písmeno w). Do něj novela vnesla dost radikální změnu týkající se právnických osob. Pokud má Vaše firma větší úvěr, určitě musíte změněné ustanovení důkladně prostudovat. Nepřehlédněte přitom související nově vložené ustanovení § 25 odst. 3.
K několika změnám došlo v ustanoveních upravujících problematiku mzdového účetnictví. Nově se zde operuje s pojmem povinné pojistné a mění se některé výkaznické povinnosti (§ 38h, § 38ch, § 38j a § 38k).

3. Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti byl novelizován zákonem č. 189/2006 Sb. (druhá část), kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění.

Účinnost od 1.1. 2009

Tato velká a nepřehledná novela byla ve Sbírce zákonů zveřejněna před dvěma a půl lety, v květnu roku 2006 v rámci velké legislativní vlny spjaté s posledím obdobím vlády sociálních demokratů před volbami v černu 2006. Významná část této mnohonásobné novely (novelizuje celkem 55 předpisů) skutečně má účinnost od 1.1.2009.

Velká novela pojistného zákona přinesla kromě mediálně známého snížení pojistného na nemocenské pojištění řadu změn, které zasahují do problematiky mzdového účetnictví. Z valné části se jedná o změny, které do pojistného zákona vnášejí rozumné a občansky přijatelné úpravy.

Například se mění pravidla pro pojistné dlužníky, která řeší, na jakou složku pojistného dluhu se prioritně jejich splátky použijí. Doposud vládl penalizační princip. Nejdříve se umořily pokuty, pak přirážky k pojistnému a teprve pak přišlo na řadu umořování nejstarších nedoplatků pojistného a pak platby běžného pojistného. Novela přinesla rozumnou změnu, penalizační princip nahradila zásadou hladkého výběru pojistného. První splátky dluhu jdou na pojistné (staré nedoplatky a běžné pojistné), teprve pak přijde na řadu penále, pokuty a přirážka k pojistnému. Obdobných změn, které činí zákon občansky přijatelným je v novele celá řada a to s chutí chválím.

Novela ruší dosavadní členění zaměstnavatelů na organizace a malé organizace a zavádí jedinou univerzální kategorii nazvanou zaměstnavatel. Pro malé firmy do 25 zaměstnanců to znamená značný zásah do jejich mzdového účetnictví.

Novým pojmem je smluvní zaměstnavatel, což je tuzemská firma, která si pronajímá cizince - zaměstnance zahraničních firem ze zemí, s nimiž nemáme mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení. Smluvní zaměstnavatel má stejné pojistné postavení jako "normální" zaměstnavatel.

 

4. Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění byl novelizován zákonem č. 189/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění

Účinnost od 1.1. 2009
Tato stařičká novela měla být původně účinná od 1.1.2007. Její účinnost byla po dvakrát odložena a nyní se konečně dostala ke slovu. Přináší zajímavou změnu v ustanovení § 5, který stanoví kdo je a kdo není plátcem zdravotního pojistného.

Jak známo, zdravotním pojistným jsou zatíženy autorské příjmy. Novela nyní výslovně uvádí, že to neplatí v případech, kdy je autorský příjem zdaněn srážkovou daní (§ 5 písmeno b) bod 4). To platí pro "příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize", pokud během měsíce nepřesáhnou 7000 Kč (zákon o daních z příjmů § 7 odst. 6 a  § 36 odst. 2 písmeno t)).

 

5. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty byl novelizován zákonem č. 302/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů

Účinnost od 1.1. 2009
Tato novela je velká a podrobná.
Má 312 novelizačních bodů a kupodivu jednotnou účinnost od 1.1.2009, kterou jen mírně koriguje 6 celkem rozumných přechodných ustanovení. Přináší celou řadu novinek, některé i v oblasti základních daňových kategorií jako je například místo podnikání (upřesněno) nebo nový pojem poskytnuté či přijakté úplaty. Pojem dodání zboží novela rozšířila o postoupení nájemní smlouvy s předkupním právem. Předmětem daně je vždy nepeněžitý majetkový vklad. Poskytnutí reklamního předmětu v ceně do 500 Kč je i nadále od daně osvobozeno, nyní už nezávisle na tom, zda je reklamní dar předmětem spotřební daně. K mírným změnám došlo v obou přílohách, které uvádějí zboží a služby podléhající snížené sazbě daně. Změny jsou detailní a je nutno je pečlivě prostudovat.

 

6. Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví byl novelizován zákonem č. 304/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé zákony

Účinnost od 1.1. 2009
Tato novela středního rozsahu má spíše technickou než věcnou povahu. Ze zajímavějších změn uvádím nově definovaný účetní záznam ve smíšené formě, který obsahuje jak informace v čitelné podobně, tak informace zapsané v technické formě, které jsou pro člověka nečitelné, ale lze je převést do podoby čitelné. Pro počítačové doklady novela zavádí označení průkazný účetní záznam a stanoví podmínky pro zacházení s takovým záznamem, režim jeho oprav a doplňků.

 

7. Zákoník práce č. 262/2006 Sb., byl novelizován zákonem č. 304/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé zákony

Účinnost od 1.1. 2009
Zákoník práce zavádí dlouho diskutované omezení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci a v dalších 14 dnech převádí povinnost jejich vyplácení na zaměstnavatele. Představuje to obrovský zásah do mzdového účetnictví a podnikatelské administrativy. O praktickém výsledku tohoto opatření zatím lze jen spekulovat.

 

 

8. Vyhláška č. 451/2008 Sb., kterou se pro účely poskytování cestovních náhrad mění sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravné a stanoví průměrná cena pohonných hmot
Účinnost od 1.1. 2009
Ministerstvo práce a sociálních věcí pro rok 2009 mírně snížilo sazby pro služební cesty zaměstnanců, kteří použijí svůj vlastní automobil.

 

Náhrady za použití “soukromého” automobilu ke služební cestě (kilometrovné)

Druh vozidla

Sazba v roce 2008

Sazba v roce 2009

Osobní automobil

4,10

3,90

Motocykl, tříkolka

1,10

1,10

 

 

Úředně stanovené průměrné ceny pohonných hmot, podle nichž zaměstnanci vypočítávají svou náhradu za spotřebované pohonné hmoty při služebních cestách svým soukromým automobilem oproti loňskému roku znatelně poklesly:

 

Průměrné ceny pohonných hmot (pro zaměstnance)

Druh pohonné hmoty

 

Oktany

Cena v Kč

 

rok 2008

rok 2009

Benzin automobilový

91

30,60

26,30

Benzin automobilový

95

30,90

26,80

Benzin automobilový

98

33,10

29,00

Motorová nafta

 

31,20

28,50

 

V roce 2009 budou tyto ceny uplatňovat i OSVČ při pracovních cestách vykonaných "soukromým" automobilem nezařazeným do obchodního majetku. Připomínám, že tyto ceny se použijí v případě, kdy skutečná cena není prokázána nákupním dokladem.

V letošním roce tato vyhláška uvádí i nové částky stravného:

Stravné

Doba cesty

Sazba v roce 2008

Sazba v roce 2009

5 až 12 hodin

58

60

12 až 18 hodin

88

92

více než 18 hodin

138

144

 

9. Vyhláška č. 417/2008 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2009
Účinnost od 1.1. 2009
Sazby zahraničního stravného stanoví Ministerstvo financí vždy pro každý rok nově. Tentokrát mají změny oproti loňskomu roku dvojí povahu:

Jako obvykle došlo ke změnám ve výši stravného, tentokrát u 23 zemí.

Druhá skupina změn spočívá ve velkoplošné náhradě dosavadního amerického dolaru za EURO. Týká se celkem 49 zemí a díky tomuto rozsahu je to změna ojedinělá a neopakovatelná. Tolik zemí s americkým dolarem už v novém seznamu nefiguruje, zbylo jich 58.

Seznam zemí byl rozšířen o dva státy, o Kosovo a Francouzskou Guyanu, v obou činí stravné 45 EURO.

 

 

Finanční zpravodaj

10. Změny českých účetních standardů pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů a pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 501/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
FZ 11-12/2008 č. 22 ze dne 19.12. 2007
Ministerstvo financí tentokrát zasáhlo do tří podnikatelských standardů a do dvou standardů finančnických. V obou případech se jedná o reakci standardů na legislativní změny, především v legislativě týkající se přeměn společnosti a obchodování s cennými papíry.